\

Życzenia,piosenki,wiersze,e-kartki,gify

Czy zdajesz sobie sprawę, że gdyby nie ich codzienna ciężka i bardzo ryzykowna praca, nie miałbyś dostępu do energii elektrycznej? To także bez ich udziału, nie działałyby liczne urządzenia niezbędne do pracy czy nawet codziennego, zwykłego funkcjonowania. Gdyby nie ich wysiłek, w naszych budynkach mieszkalnych – i nie tylko – wieczorami czy nocą byłoby ciemno a w wielu domach zima byłaby nie do zniesienia. Jak zatem widzisz, zawód górnika to szalenie istotna profesja.

Rok rocznie z polskich kopalni wydobywa się przeszło 45 mld ton węgla. Pracuje nad tym blisko 114 tysięcy zatrudnionych górników. Ich praca obarczona jest wysokim ryzykiem utraty zdrowia a nawet życia. Długie szychty (zmiany) a przy tym bardzo niesprzyjające temperatury, dodatkowo sprawiają, że górnictwo to jeden z najcięższych i najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Nic więc dziwnego, że Święto Górnika znalazło również swoje miejsce na liście ważnych polskich uroczystości. Tego dnia nie powinno zabraknąć przede wszystkim wszelkiego rodzaju wyrazów pamięci o górnikach. Ich najwdzięczniejszymi formami są dziecięce dekoracje i kolorowanki z symbolami związanymi z tą profesją. Poza tym tego dnia odbywają się liczne przedstawienia i akademie ogólne a także przedszkolne, szkolne i świetlicowe. W Internecie pojawiają się liczne życzenia dla górników:

4 grudnia to Barbórka
naszych Górników to Święto
więc każde dziecko – duże i małe
o nich dzisiaj pamięta!
Niech bezpieczna będzie każda zmiana
niech święta Barbara nad Wami czuwa – od nocy do rana!

Można też znaleźć ciekawe gify animowane z postaciami górników, ubranych w stroje galowe a także ciężko pracujących. Niektóre z nich zawierają również liczne wesołe motywy. Przecież górnik to także ktoś, kto się uśmiecha i na ten uśmiech zasługuje w szczególności.

O Dniu Górnika pamiętają również niektórzy poeci:

„Górnicza czapka” Cz. Janczarski

Ta czapka górnicza
Ma parzyste piórka.
Pamięta tę czapkę
Niejedna Barbórka.

Jest czarna jak węgiel
Ze ścian korytarzy,
A znaczek na czapce
Wesoło się jarzy(…).”

 „Święta Barbara w kopalni” E. Szelburg-Zarębina

 „Schodzą górnicy pod ziemię
w ciemność daleką od słonka,
wychodzi im tu naprzeciw
Święta Barbara, patronka

Płomień chybocze się w lampach,
na czarnej ścianie drżą cienie.

– Szczęść Boże – Słychać głos Świętej.
Serdeczne to pozdrowienie.

– Szczęść Boże -górnicy chórem
odrzekną swojej patronce.

I jasno w czarnej kopalni,
jak gdyby wzeszło tu słońce.

Motyw ten gości też w piosenkach:

„Idzie górnik drogą,
piórko mu się kiwa,
grajek wali w bęben,
trąbka mu przygrywa…”

 Wiersze, życzenia czy teksty piosenek, można z powodzeniem wykorzystać tworząc własne e-kartki. Wystarczy do tego najprostszy komputerowy program graficzny i jakieś zdjęcie górnika lub nawet zwykłego kwiatka. Naniesione na nie życzenia i przesłane dalej – z pewnością wywołają uśmiech na twarzy niejednego zmęczonego górnika.