\

Scenariusz zajęć i inscenizacji w przedszkolu

Tak zwana Barbórka czyli święto górnicze, to doskonała okazja do przybliżenia najmłodszym, tej najtrudniejszej i najbardziej niebezpiecznej profesji na świecie. Najlepszym sposobem na to jest zaproszenie maluchów do wzięcia udziału w specjalnym przedstawieniu dedykowanym wszystkim górnikom. Jeśli istnieje taka możliwość, można ich nawet na nie zaprosić.

Jako najprostszy a jednocześnie najmocniej związany z górnictwem motyw przewodni, może posłużyć tu legenda o św. Barbarze. Nie jest ona ani zbyt długa i ani też skomplikowana, dzięki czemu nawet młodsze dzieciaki poradzą sobie z jej odegraniem bez większego wysiłku.

Aby przygotować takie wystawienie, należy przede wszystkim odczytać dzieciom tą historię i zachęcić je do wzięcia udziału w jej prezentacji. Ważne są przy tym stroje, które dzieci będą miały na sobie a także dekoracje, które można przygotować wspólnie z dziećmi. Stroje górnicze są dość łatwe do wykonania – wystarczy tu zwykły czarny garniturek oraz czapka z tektury. Nie bez znaczenia są też słowa, których dzieci powinny nauczyć się na pamięć. W tym celu warto wykorzystać liczne piosenki i wiersze związane z górnikami. W naszym przypadku tekstem głównym może być wiersz zatytułowany „Święta Barbara w kopalni” autorstwa E. Szelburg-Zarębiny. Dla lepszego efektu można go nieco zmodyfikować i wykorzystać jako historię opowiadaną przy ognisku. Na zakończenie wszystkie dzieci włączają się w przedstawienie odśpiewując wybraną piosenkę o górnikach.

Innym równie ciekawym pomysłem na uczczenie Dnia Górnika w przedszkolu czy szkole, może być wykonana gazetka tematyczna. Mogą składać się na nią symbole górnicze np.: godło, barwy, narzędzia, strój do pracy i czapka górnicza oraz ich opisy. Dobrym pomysłem na taką gazetkę może być też duży tekst wybranego wiersza a dookoła niego porozmieszczane niewielkie symbole górnicze lub / i pojęcia związane najbardziej z obchodami barbórkowymi takie jak: Rajd Barbórkowy, combry babskie czy karczmy piwne. One również powinny być jak najprościej opisane. Taka gazetka może zostać wywieszona na przedszkolnym czy szkolnym korytarzu bądź w sali gdzie dzieci przebywają najczęściej.