\

Rajd Barbórka

Jak powszechnie wiadomo Dniem Górnika w Polsce ogłoszono 4 grudnia. Wtedy też swoje imieniny obchodzi patronka osób trudniących się tym trudnym fachem – Barbara. To właśnie dla uczczenia jej pamięci jak i oddania swoistego hołdu wszystkim paniom o tym imieniu, poświęcona jest specjalna cyklicznie odbywająca się impreza sportowa.

Barbórka to nie tylko czas poświęcony pamięci górników. Nazwa ta przypadła też do gustu amatorom sportów motorowych. Rok rocznie przygotowują oni specjalny Rajd Barbórka.Impreza jest organizowana przez Polski Automobilklub. Jej tradycja sięga jeszcze czasów przedwojennych. Zamyka ona symbolicznie sezon sportów motorowych. Jest to impreza dość prestiżowa i za każdym razem zaszczycają ją swoją obecnością sławy z polskich jak i zagranicznych torów: rajdowych, wyścigowych i rallycrossowych.

W tym roku nabiera ona wyjątkowego znaczenia, gdyż odbywa się ona po raz 50-ty z rzędu. Tegoroczny Rajd Barbórka odbędzie się 1 grudnia czyli już za kilka dni. Miejscem organizacji jest Warszawa. Trasa obejmie 4 odcinki specjalne – Twierdza Cytadela, Tor Służewiec, Bemowo oraz Karowa. Uczestnicy będą mieli do pokonania łącznie blisko 20 km. Trasa będzie obfitowała w liczne pętle i zakręty. Zawodnicy będą startowali w kolejności odwróconej – oznacza to, że czołówka czyli najlepsi z najlepszych będą jechali na końcu. Warto przy tym podkreślić, że ze względu na wyjątkowość tegorocznej imprezy, jej organizator przygotował liczne atrakcje i zaprosił wielu zagranicznych gości. Poza tym w trakcie jej trwania, będzie można zobaczyć zarówno współczesne jak i owiane dobrą sławą oraz legendarne rajdówki.

Impreza ma na tyle istotne znaczenie, że można z nią powiązać takie wielkie nazwiska jak: Kuzaj czy Hołowczyc. Warto podkreślić przy tym, że Rajd Barbórka przybrał miano wydarzenia: medialnego, kulturalnego i towarzyskiego. Relacje na żywo z tej emocjonującej imprezy, można oglądać zarówno dzięki telewizji jak i za pośrednictwem Internetu. W ten sposób mogą ją też śledzić wszyscy zainteresowani. Wśród widzów mogą znaleźć się również górnicy – amatorzy tego typu sportów.