\

Karczmy piwne, combry babskie

Święto Górników określane jest popularnie jako Barbórka. Jest to odniesienie do patronki górniczej noszącej to właśnie imię. Dzień Górnika wypełniony jest zazwyczaj licznymi uroczystościami. W trakcie ich trwania, odbywają się liczne koncerty i występy specjalnie przygotowane dla wszystkich uczestników. Poza tym nie brak również popisów orkiestry górniczej. Ważnym elementem obchodów Dnia Górnika są też pewne obyczaje barbórkowe. Wśród nich wymienia się między innymi tak zwane karczmy piwne oraz combry babskie.

Karczmy piwne to nic innego jak wypełnione zabawą spotkania górników w różnym wieku. Ci starsi rangą oraz wiekiem, wtajemniczają przy tym młodzików w tajniki sztuki górniczej profesji. Udział w tego typu imprezie jest obwarowany pewnym zwyczajem. Otóż każdy przybyły na nią górnik, musi być ubrany w strój galowy, któremu nie można nic zarzucić. W przeciwnym wypadku dosypuje się delikwentowi soli do piwa. Karczmy piwne rozpoczynają zawsze hymn górniczy odśpiewywany przez wszystkich uczestników. Następnie odbywają się różne przygotowane na tą okazję zabawy, konkursy. Towarzyszy im wesoła muzyka oraz liczne piosenki związane z obchodami Dnia Górnika. Ważnym elementem tych spotkań jest ‘pasowanie na górnika’ – wtedy nowicjusze skaczą przez położony kawał skóry lisiej a następnie zostają nią przepasani a najważniejszych z nich mianuje młodzika przy pomocy szpady na prawowitego górnika. W trakcie zabawy, nie mogło zabraknąć również smacznego jedzenia oraz piwa.

Karczmy piwne – podobnie zresztą jak wiele innych elementów składających się na obchody tego ważnego Święta Górniczego – odwołują się do dawnych spotkań gwarków w trakcie których, omawiano ważne kwestie finansowe związane z daną kopalnią oraz przyjmowano nowych adeptów sztuki górniczej. Należy przy tym podkreślić, iż wstęp kobietom był tu zakazany. Dlatego też panie związane z górniczą profesją, zorganizowały własną ‘babską imprezę’. jej nazwa to comber babski. Tutaj z kolei nie daje się wstępu mężczyznom. W trakcie spotkania zamiast piwa – ‘litrami’ leje się wino. Sporym uatrakcyjnieniem tych babskich górniczych ‘zlotów’ był fakt, iż każde ze spotkań przebiega pod innym hasłem. Na koniec zabawy, każda z uczestniczek otrzymuje symboliczne elementy stroju, który obowiązywał w trakcie jej trwania.

Zarówno combry babskie jak i karczmy piwne, mają oczywiście swoją tradycję w przeszłości i różnią się nieco strukturą oraz sposobem ich przebiegu. Jednakże jest pewien element, który je łączy – to górnicza tradycja, zgodnie z którą zabawy te miały zbliżyć do siebie wszystkich członków górniczych załóg i stać się dla nich chwilą odskoczni od trudów codziennej pracy.