\

Galowy mundur i czapka górnicza

O tym, że dzieje górnictwa w Polsce sięgają czasów najdawniejszych, dowiadujemy się zazwyczaj po raz pierwszy w szkole na lekcji historii lub geografii. Wtedy też bardzo często akcentowany jest fakt, iż górnictwo to szalenie niebezpieczny zawód, któremu należy się wyjątkowy szacunek. Wykładom tym niemal zawsze towarzyszy legenda o św. Barbarze – patronce górników oraz podkreślenie wagi dnia 4 grudnia, kiedy to wszyscy górnicy obchodzą swoje Święto. Z tą datą wiąże się także pewien zwyczaj. Otóż tego dnia, każdy górnik bierze udział w specjalnie przygotowanych dla niego uroczystościach, którym towarzyszy wiele radości a w trakcie ich trwania podziękowaniom nie ma końca. W tym czasie górnicy przybywają w swoich galowych mundurach. Różnią się one znacznie od tych, noszonych na co dzień w ich pracy.

Mundur galowy górnika składa się z: wysokiej czapki oraz czarnego uniformu. Czapka wykonana jest z tektury obłożonej czarnym materiałem. Po środku widnieje biały symbol górniczy – dwa skrzyżowane młoty – to symbolika dawnych narzędzi wykorzystywanych w pracy kopalnianej. Czapkę zdobi również pióropusz, który z kolei symbolizuje miotełki, jakimi posługiwali się górnicy w swojej pracy. Pióropusze przy czapkach mają różne kolory: czarny – oznacza zwykłego górnika; zielony – to członkowie nadzoru; czerwony – przynależny jest do górniczej orkiestry a biały – zarezerwowany jest dla górników zajmujących wyższe stanowiska.

Uniform galowy zdobi niewielka pelerynka – to odniesienie do peleryn, jakie nosili w dawnych czasach górnicy by chronić się przed wilgocią wody ze skał. Uniform zdobią też białe paski na rękawach. Jeśli górnik zdobył do tej pory jakieś odznaczenia, one również powinny być wpięte w klapy marynarki. Dopełnieniem stroju są: białe rękawiczki i szalik, czarny płaszcz oraz szpada. Szalik i płaszcz zakłada się w chłodniejsze dni.

Tak przyodziani górnicy, nie tylko prezentują się wyjątkowo elegancko ale również czują się szczególnie wyróżnieni. Ich strój oraz możliwość wzięcia udziału w uroczystych obchodach Dnia Górnika, to nie tylko okazja do zabawy ale i odpoczynku w dobrze znanym sobie środowisku. To także dowód na to, iż ich praca jest doceniana i szanowana przez całe społeczeństwo.